Správna hladina oleja?

Odpovědět
Rastislav11
Příspěvky: 21
Registrován: úte 28. lis 2017 22:05:29

Správna hladina oleja?

Příspěvek od Rastislav11 »

Ahojte freewinďáci aj už nefreeviďanci.
Dnes som po zime, prakticky od septembra mala pauzu, naštartoval svojho freewinda. štart krásny na sytiči, žiadne čakanie kým stečie palivo a pod. alchýmia. Pred štartom olejoznak bol celý zaliaty, po štarte pri bežiacom motore na minime a po zhasnutí motora presne na ryske max. V manuáli sa píše, že hladina oleja sa kontroluje nasled. spôsobom : naštartovať motor, chvíľu ho nechať bežať, zhasnúť, počkať pár minút a potom pozrieť na olejoznak. Tak som aj učinil, bolo to vporiadku. Čo ma trošku vydesilo a to je zároveň aj môj dotaz - Je v poriadku že pri bežiacom motore je hladina oleja na minime? Mal som skôr za to, že by to bolo celé zaliate. Nemám možnosť vyskúšať na inom freewindovi, tak by som aj poprosil, či by to niekto na svojej mašine odsledoval. Bojím sa, či je cirkulácia oleja správna. Nikde mi nič neslizí, netečie.

Ďakujem všetkým.
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: Správna hladina oleja?

Příspěvek od LiborZ »

Ja to OK.
Pokud by byl při nastartovaném motoru olejoznak zalitý celý, tak je oleje moc, což může přinést problém (vyražené těsnění a následný únik). Už se to zde na fóru kdysi řešilo.
Rastislav11
Příspěvky: 21
Registrován: úte 28. lis 2017 22:05:29

Re: Správna hladina oleja?

Příspěvek od Rastislav11 »

Ďakujem za odpoveď. Pred freewindom som mal XTZ 660 a tam bola mierka v ráme pri nádrži a neuvedomil som si, že pri XTZ tlačí olej hore do rámu (preto po naštartovaní bola mierka zafŕkana od oleja) a pri freewindovi tlačí olej z "vane" do hlavy a chladiča, čiže ju odčerpáva.

Tak som v kľude a sezóna sa môže začať aj pre mňa.
Odpovědět