Broušení ventilových ploch

Uživatelský avatar
Swifter
Příspěvky: 21
Registrován: stř 25. kvě 2016 14:23:20
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Swifter »

Ahoj, dnes jsem si vyzvedl Freewinda ze servisu (seřízení ventilů)...

Nejdříve se servisman nedostal přes zátku na které žvejknul imbus jak byl zatuhlý a přes to se nedostal pod něj, musel sundat celý dekl, tzn. vypustit olej a hned se ukázala další závada a to stržený závit na vypouštění oleje. No nakonec ventily seřídil, ale říkal mi, že je už na čase zabrousit dosedací plochy ventilů a udělat rozvody... Mám najeto asi 70K (chvíli nefungoval tachometr) Tak bych se chtěl zeptat zda už někomu z vás zabrušovali ty dosedací plochy a na kolik to přibližně vyšlo a při jakým nájezdu.

Jinak podtrženo/sečteno platil jsem necelý 2K (původně jsem jel na seřízení ventilů)

Oprava závitu na vypouštění oleje, seřízení ventilů a nové těsnění pod dekl.


Takže tak :) Díky za vaše zkušenosti
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Dave842 »

Osobní zkušennsot nemám, ale pokuď vím, tak nikdo o zabrušování nikdy nemluvil.. A rozvody má někdo i se 100tis. :D Ale jako jo, rozvody bych osobně klidně udělal ;)
D@VE
Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od yuri13 »

Rozvodový řetízek se ozve dlouho, dlouho předtím, než by se evt. něco stalo.. Jeho stav se dá zkontrolovat podle vysunutí napínáku.. :-) Moje měla 86tkm, cestovala po celé kontinentální Evropě (už přede mnou) a rozvody ok.. Je to řetěz, takže až bude 100tkm na dohled, asi bych to zvážil, ale teď je ještě brzo.. ;-) Zabroušení sedel prý kolem 1000,- Kč.. Spíš začni používat VIF aditivum do benzínu.. Pravidelně.. Pokud tam jsou úsady, tohle je rozpustí.. A obavy to rozpouští taky.. :-D Navíc kvůli tomu nemusí dolů hlava.. :-D
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Sinner »

Ventily slyším poprvé.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
Swifter
Příspěvky: 21
Registrován: stř 25. kvě 2016 14:23:20
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Swifter »

Právě každý tvrdí, že ten motor hodně vydrží, ale jen ho dám do servisu hned slyším co vše je potřeba udělat..

Servisman:
- Myslím, že je potřeba seřídit karburátor, nějak se mi to nezdá.
- Má to už km na výměnu rozvodů, to bych nezanedbával.
- Ty ventily jsem sice seřídil, ale chtělo by to přebrousit.
- Svíčky jste měnil kdy? Myslím, že už by chtěly ne?
- Asi Vám to žere volej, něco cítím.
- Při startu divně kňučí.
- Vy si tu motorku chcete nechat?


Sakra já chtěl seřídit ventily... Takže asi tak :-)
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od LiborZ »

Swifter píše:Právě každý tvrdí, že ten motor hodně vydrží, ale jen ho dám do servisu hned slyším co vše je potřeba udělat..

Servisman:
- Myslím, že je potřeba seřídit karburátor, nějak se mi to nezdá.
- Má to už km na výměnu rozvodů, to bych nezanedbával.
- Ty ventily jsem sice seřídil, ale chtělo by to přebrousit.
- Svíčky jste měnil kdy? Myslím, že už by chtěly ne?
- Asi Vám to žere volej, něco cítím.
- Při startu divně kňučí.
- Vy si tu motorku chcete nechat?


Sakra já chtěl seřídit ventily... Takže asi tak :-)
Možná by to chtělo vyměnit servismana :)
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Sinner »

Kňučení je běžné, svíce je normální měnit, olej úbytek jsem nikdy neslyšel, jen když chčije známá podložka na hlavě. Změň service. ;)
a nestresuj se kvůli každé blbině. 8-) To vynechávání motoru a zhasínání tacho bych typoval na špatný kontakt na baterii.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
honza780
Big motorkář
Příspěvky: 147
Registrován: čtv 28. čer 2012 13:29:43
Bydliště: Brno

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od honza780 »

Sinner píše:Kňučení je běžné, svíce je normální měnit, olej úbytek jsem nikdy neslyšel, jen když chčije známá podložka na hlavě. Změň service. ;)
a nestresuj se kvůli každé blbině. 8-) To vynechávání motoru a zhasínání tacho bych typoval na špatný kontakt na baterii.
Tak tak.Zkontroluj si kontakty na baterce.Mě se to taky stalo.
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život
Uživatelský avatar
Swifter
Příspěvky: 21
Registrován: stř 25. kvě 2016 14:23:20
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Swifter »

Takže jsem dojezdil...

Po ujetí cca 14 km od servisu se mi motorka kousla. Stalo se to v 80km rychlosti a naštěstí za mnou nic nejelo. V mírný zatáčce se sekli zadní kolo a vyvalil se dým z motoru.

Olej tam je (měnil ho včera)

Volal jsem mu to, ale chtěl bych se vás zeptat jaký postup bych měl zvolit, aby mi zaplatil skodu (jestli to byla jeho chyba)

Motorka jezdila jak drak a přežila Albánii Itálii Rumunsko úplně bez problému.

Jel jsem jen na serizeni ventilu, protoze jsem zde na fóru přečetl ze je to občas potřeba. :-)

Moc diky za všechny rady.
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Sinner »

Ty brďo, to bude chtít znalce. Osobně si Nedovolím typovat. :o držím palec nic s ti nedělej, nejdřív zkus domluvu a nenechávat to u něj.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Sinner »

Sinner píše:Ty brďo, to bude chtít znalce. Osobně si Nedovolím typovat. :o držím palec nic s tim nedělej, myslím opravu, nejdřív zkus domluvu a nenechávat to u něj.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
kanko00
Pátá kolona
Příspěvky: 1367
Registrován: čtv 02. říj 2008 10:32:36
Bydliště: Slovensko

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od kanko00 »

Co sa kuslo na moto? Prevodovka, motor alebo co?
Freewind co ma normalych 60-80 tisic km, jazdi uplne v pohode. Moj pri cca 50 000 km mal motor a rozvody ako "nova" moto.
Toto budes mat narocne. Ako ti radili znalca a predpokladam, ze mas doklady o poslednom servise a pracach. Drzim palce.
... kolko ludi, tolko chuti... bleee bleee
Uživatelský avatar
Swifter
Příspěvky: 21
Registrován: stř 25. kvě 2016 14:23:20
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Swifter »

kousnul se motor, na neutrál to normálně šlo táhnout, navíc ten kouř z hlavy a blokace zadního kola nasvědčují kousnutí motoru.

Dnes jsem motorku zkusil natočit a chytla, jen to v ní rachotí jak před smrtí :-( Asi se na servis vykašlu rozdělám to doma, zkontroluji mazání, obrousím poškození na válci a pístu a budu jezdit dál. Stálo by mne to další peníze, kdybych s tím šel za znalcem nebo do servisu.
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od LiborZ »

Kouř z hlavy :shock: Odkud?
Olejové čerpadlo je OK?
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Sinner »

Jestli je přidřená vačka ventilů, tak s tím doma moc nenaděláš. Vypadá to že chlapec přicpal kanálky do hlavy a nemazal jsi. Už jsem o tom slyšel. David Lehovec tady s fóra to kdysi řešil. Ale jemu se to nekouslo. Ale je to jen takovej nápad. :-(
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Milanek
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 250
Registrován: pon 02. pro 2013 14:37:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Milanek »

Sinner píše:Jestli je přidřená vačka ventilů, tak s tím doma moc nenaděláš. Vypadá to že chlapec přicpal kanálky do hlavy a nemazal jsi. Už jsem o tom slyšel. David Lehovec tady s fóra to kdysi řešil. Ale jemu se to nekouslo. Ale je to jen takovej nápad. :-(
je prakticky jisty ze to ten "servisak" totalne dojebal :-) 80km po servise rozhodne není nahoda - zrejme je zadrena vacka mozna mu tam napadal bordel a vůbec všechny ty jeho předchozí "kecy" jsou typycky servisacky, takovy experti uz měli davno vyhynout - nesmite je krmit ! :-)

takhle jednoduchej motor si si mel delat sam dyt ty maticky jsou stejny jak na skodovce a je jich tam o pulku min :-)

co se tyce sedel ventilu a rozvodu - bohu aktualni stav 106000 a urcite na to nebudu sahat :-)
Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od yuri13 »

Milanek píše:
Sinner píše:Jestli je přidřená vačka ventilů, tak s tím doma moc nenaděláš. Vypadá to že chlapec přicpal kanálky do hlavy a nemazal jsi. Už jsem o tom slyšel. David Lehovec tady s fóra to kdysi řešil. Ale jemu se to nekouslo. Ale je to jen takovej nápad. :-(
je prakticky jisty ze to ten "servisak" totalne dojebal :-) 80km po servise rozhodne není nahoda - zrejme je zadrena vacka mozna mu tam napadal bordel a vůbec všechny ty jeho předchozí "kecy" jsou typycky servisacky, takovy experti uz měli davno vyhynout - nesmite je krmit ! :-)

takhle jednoduchej motor si si mel delat sam dyt ty maticky jsou stejny jak na skodovce a je jich tam o pulku min :-)

co se tyce sedel ventilu a rozvodu - bohu aktualni stav 106000 a urcite na to nebudu sahat :-)

Moje řeč.. Co jde, dělat doma, jestli jsou na to alespoň trochu podmínky a ruce nejsou z olše a ještě doleva.. :-) Ale je pravda, že tenhle chlapík býval známý Jawa fachman.. A to dlouhé roky.. Člověk by tak oprávněně čekal, že práce od něj bude kvalitní.. :-(
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
Uživatelský avatar
Honzejk
Big motorkář
Příspěvky: 131
Registrován: pát 05. lis 2010 11:10:35
Bydliště: Vsetín

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Honzejk »

Letos sviňa rok!!!! :(
Druhý kouslý motor na větráčku a opět v zatáčce :(
Free Wind
Uživatelský avatar
Swifter
Příspěvky: 21
Registrován: stř 25. kvě 2016 14:23:20
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Swifter »

jeden detail: bylo to 14 km od převzetí motorky ze servisu, ne 80 jak zde padlo :-(

Nakonec jsem se nechal přemluvit a motorku jsem mu včera dovezl. On říkal, že to může být tím, že když vypustil olej tak nějaká kulička (něco jako ventil) se mohla usadit a tudíž tam netekl olej. Nový olej totiž nalil až další den.

Uvidím co s tím udělá, zatím se neozval.

Ať je to nějaká kulička nebo něco jiného, je to jeho chyba ne? olej měnil on, víko motoru také sundával on, závit (potenciální špony v kanálku) také dělal on. Tak by to mohl kurňa dát dohromady a uznat svojí chybu.

No nerad někomu vyhrožuji, ale pokud to je jeho chyba a neuzná to a neopraví to, na cca 8 webech s návštěvností několika tisíc lidí měsíčně na web se objeví pro jeho business nepotěšující recenze.
Uživatelský avatar
Swifter
Příspěvky: 21
Registrován: stř 25. kvě 2016 14:23:20
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Swifter »

Tak, dnes mi volal s tím ze se to opravdu zadrelo navrchu ve válci. Prý to nemazalo, ale ze to není jeho chyba, protoze je to ucpaný ale neví kde.

Tak tomu vázne nerozumím. Zkurví mi motor, protoze to před tím mazalo a jezdilo bez problému. Ale jeho chyba to není. Hmm... Mám začít schanet znalce? Co myslíte?
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Sinner »

Jsou tam nějaké mikro kanálky, a když se zaplácají nějakým hmeraitem na těsnění nebo silikonem tak je o v háji. Já to nikdy neviděl, ale prý stačí i malinko víc silikonu a je to v hajzlu. Myslím že je to jeho, ale jak to s ním uhádat netuším. :evil:
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Milanek
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 250
Registrován: pon 02. pro 2013 14:37:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Milanek »

Sinner píše:Jsou tam nějaké mikro kanálky, a když se zaplácají nějakým hmeraitem na těsnění nebo silikonem tak je o v háji. Já to nikdy neviděl, ale prý stačí i malinko víc silikonu a je to v hajzlu. Myslím že je to jeho, ale jak to s ním uhádat netuším. :evil:
pod každý ložisko na vačce vede jeden kanal pokud měl sundany jen víčka tak to "vicemene" nemel jak zkurvit , pokud sli dolu i vačky tak samozžejmě snadno. nejhorsi je že ted po sobe v podstatě zametl stopy - už neuvidíš jak moc tam byl naprasenej silikon a jaky udelal chyby , snad jen rozstřihnout olejovej filtr jestli tam nejsou zmolky od silikonu, 14km po servisu je ale jednoznačně jeho chyba, bohužel znalec ti na motorce tyhle cenovy relace moc nepomuze aby se ti to nejak vyplatilo - zkus z nej vymlátit nejakou kompenzaci a pomalu zacni schanet jinou hlavu

a ze byl servisak odborník na jawy je spis na skodu - jawa jde opravit i ozralym Ukrajincem s kladivem :-D , kazdopadne tohle je extremne jednoduchej motor jehož udrzbu bys zvladl i ve spore vybavene garazi takze to co predvedl je proste diletantstvi
Uživatelský avatar
Swifter
Příspěvky: 21
Registrován: stř 25. kvě 2016 14:23:20
Bydliště: Kolín
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Swifter »

Dnes jsem se na freewinda byl podívat osobně. Prvně mi ukázal ty sedla ventilů, která jsou skutečně již do oblouku (původně mají být rovná údajně) a hlavně mi ukázal horní uložení vačkové hřídele, které bylo dost vyjeté, prý se to nemohlo stát za 14km a to má asi pravdu, nevím. Ale na to hlavní přišel ve chvíli, kdy mi ukazoval co vše musí sundat aby se dostal na olejové čerpadlo. Je ulomený zub na plastovém ozubeném kole olejového čerpadla, Vítek mi to psal jako jednu z možností závad. Je to divná náhoda, že se to stalo hned po servisu, ale jestli ho neulomil schválně aby měl příčinu, tak asi za to opravdu nemůže...

nyní mám 3 možnosti jak dál. :(

1. sehnat jinou hlavu (použitá a špatně se schání, 3000 kč) + olejové čerpadlo (nebo aspoň ozubené plastové kolo 900 kč) + výbrus (6000 kč) + těsnění pod hlavu (1100 kč) = 11000 + práce

2. koupit na ebay bouračku za 10 - 15K a vzít z ní motor

3. obrousit poškození na válci, vyměnit kroužky, ozubené kolo, těsnění, složit a prodat :?: :!:

4. prodat jak to je na ND

Jakou variantu by jste mi doporučili?
Milanek
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 250
Registrován: pon 02. pro 2013 14:37:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Milanek »

nejlevnejc prijde to opravit / zrepasovat ale musí se to udelat poradne - u hlavy z 1V s jednou vackou to ale zase není az takovy problém , vacku podle poskozeni prebrousit nebo sehnat novou
Uživatelský avatar
Rimmerak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 870
Registrován: pon 17. lis 2008 0:13:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Broušení ventilových ploch

Příspěvek od Rimmerak »

Řekněme, že za to nemůže a že byly sedla vačkový hřídele vyjetý už předtím. Proč ti to tedy ale neřekl, že to nemá cenu skládat dohromady, že je to poškozený. Určitě měl dekl hlavy dole...

Já při sborce motoru dal silikonu minimálně, ale stejně mám vždy strach, že je i to málo moc. Pokud to tam někdo naleje, jako když slepuje karter na 50 letou Jawu, kde je styčná plocha omlácená a křivá, tak je jasný, že to pak nateče do těch sedel a špatně to maže. Když jede něco na sucho, vydře se to klidně dřív jak za 14km. Tuhle vzdálenost jedeš dejme tomu 15 minut, za tu dobu se to při otáčkách 4000 otočí 30 000x (15x2000RPM-vačková hřídel se točí 1:2).
R 1997, od 37000km, teď 78000 km.
Odpovědět