ako spravne dotiahut predne kolo?

Odpovědět
jancco
Příspěvky: 15
Registrován: pon 20. črc 2015 17:34:54

ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od jancco »

Blba otazka .
Ide mi o to ako dotiahnuť os na prednom kole aby som niečo nepokazil. Aký je správny postup?
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Dave842 »

Tak normálně to dotáhni na fest :) Samozřejmě musí se ti kolo volně otáčet.. A potom nezapomeň dotáhnout i ten pojistnej šroub, myslím že je to nějakej imbus.
D@VE
jancco
Příspěvky: 15
Registrován: pon 20. črc 2015 17:34:54

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od jancco »

Super to som potreboval, jedlo som si istý či sa doťahuje na fest alebo na voľno a len sa poistí imbusom.
Uživatelský avatar
honza780
Big motorkář
Příspěvky: 147
Registrován: čtv 28. čer 2012 13:29:43
Bydliště: Brno

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od honza780 »

Hlavně dávej pozor at' to nepřeženeš.Mě se stalo že sem to přehnal a utrhl sem jednu zarážku na senzoru tachecu v momentě jak sem shodil mašinu ze stojanu a kolo se protočilo.Od té doby utahuju takzvaně na prsty.Klíč na finální dotažení chytneš jenom konečky prstů a jakoby svíráš do pěsti.Navíc osu zajištuješ pojistným šroubem(imbus).
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život
Uživatelský avatar
dratenik
Motorkář
Příspěvky: 52
Registrován: pon 18. srp 2014 17:31:01
Bydliště: kósek vod Brna

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od dratenik »

Tak pokud si správně pamatuju, je tam předepsaný moment 60Nm. Tím bych se řídil.
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Dave842 »

Fakt?! :O Tak já tam dal cca 150Nm :o
D@VE
Uživatelský avatar
dratenik
Motorkář
Příspěvky: 52
Registrován: pon 18. srp 2014 17:31:01
Bydliště: kósek vod Brna

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od dratenik »

Jj fakt :D A zadní kolo 110Nm.
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Dave842 »

Zadní vždycky dokuď nezačnu stlačovat pružinu.. :mrgreen: Což určitě nebude 110Nm :lol:
D@VE
Lukáš
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 08. pro 2016 19:19:08

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Lukáš »

Zdravím Vás :),
Chci se zeptat, jak jsem tu četl tak přední kolo by se mělo točit volně, ale mě se točí dost ztuha :(, zatím jsem s tím zkoušel točit jen tak nekontroloval jsem to podrobně, na předku byli měněny brzy (kotouč + destičky) tak nevím zatím zda to není tímto, ale taky jsem si chtěl podepřít přední vidli na zimu ať kolo neleží na zemi, po týdnu jsem zjistil, že je to opřené jen za jednu vidli. Tak má blbá otázka zní, zda ta váha, jak to bylo opřené na jedné straně nemohla zapříčinit ohnutí osy? Omlouvám se za pitomý dotaz :D a děkuji :)
Milanek
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 250
Registrován: pon 02. pro 2013 14:37:07
Kontaktovat uživatele:

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Milanek »

Lukáš píše:Zdravím Vás :),
Chci se zeptat, jak jsem tu četl tak přední kolo by se mělo točit volně, ale mě se točí dost ztuha :(, zatím jsem s tím zkoušel točit jen tak nekontroloval jsem to podrobně, na předku byli měněny brzy (kotouč + destičky) tak nevím zatím zda to není tímto, ale taky jsem si chtěl podepřít přední vidli na zimu ať kolo neleží na zemi, po týdnu jsem zjistil, že je to opřené jen za jednu vidli. Tak má blbá otázka zní, zda ta váha, jak to bylo opřené na jedné straně nemohla zapříčinit ohnutí osy? Omlouvám se za pitomý dotaz :D a děkuji :)
zaprvé pokud ta motorka nestoji cely rok tak tohle vůbec neres - na hlavaku je zatizeni kol minimalni , pokud se kolo netoci tak mas 1) vystipany ozuby v nahonu tachometru a oprel sis osazeni mimo drazky - tim to doprasis ještě o trochu vic :-) , 2) snek nahonu tachometru je zadrenej nebo pridrenej 3) mas pridreny lozisko 4) jestli jsou uplne novy desticky a jetej kotouc tak se na nesmetených okrajových hranach dotykajio kotouce vic nez dokaze kompenzovat uvolneni desticek - tohle se ale velice rychle sjete - uz po cca 20km nebo několika ostre zabrzdit - jestli s s tim ještě nevyjel tak to muze byt tim
Uživatelský avatar
kanko00
Pátá kolona
Příspěvky: 1367
Registrován: čtv 02. říj 2008 10:32:36
Bydliště: Slovensko

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od kanko00 »

Nebrzdi "ostre" na novych doskach....
... kolko ludi, tolko chuti... bleee bleee
Lukáš
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 08. pro 2016 19:19:08

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Lukáš »

Děkuji za rady :) až teď jsem se k tomu dostal, demontoval jsem přední brzdič a voalá, kolo se točí jedna báseň :D ... teď nastává problém co s brzdovým obložením, pokud jsem to lehce nasadil, tak se taky točilo. Pokud však brzdič dotáhnu kolo jde ztuha.
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Sinner »

Jsou přicuclé destičky, po pár km to bude v poho. Kotouc je hodí vic do stran a bude to.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Lukáš
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 08. pro 2016 19:19:08

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Lukáš »

Právě jak jsem měl rozdělanej ten brzdič, tak jsem ten pístek zatáhl, aby ty destičky byli dál od sebe. Nasadil a bylo to fajn, pak jsem umáčkl brzdu a samozřejmě to nebrzdilo. Musel jsem páčkou "napumpovat" než se destičky dostali ke kotouči a pak to brzdilo, ale jako by se ty destičky nechtěli moc vracet. Může být problém se vzduchem v kapalině? Ale to by spíše brzdilo měkkce ne? Kapaliny podle "měrného okýnka" je dost. Děkuji :)
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Sinner »

Ne, to se prostě musí jak jsi psal k těm kotoučům poprvé dopumpovat. Destičky se sami nevracejí, ty tam přesune kotouč tím jak hazí. Ono si to celé sedne. Nesmí ti pumpovat brzda za jizdy to by tam byl někde vzduch. Ten pístek se při brzdění pohybuje v řádu několika mm. Nevím, ale víc jak tři, spíše dva to není.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Lukáš
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 08. pro 2016 19:19:08

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Lukáš »

Děkuji moc za vysvětlení, hned jsem o něco moudřejší :) .... jen teď mám problém, chtěl jsem odšroubovat krytku nádobky na přední brzdu a bylo to tak moc dorvané, že jsem ztrhl hrany šroubky (už to bylo načaté) :( budu muset odvrtat šroubek, ale to už si s tím nějak pohraji :D
Kulich
Motorkář
Příspěvky: 66
Registrován: stř 16. pro 2015 13:30:44
Bydliště: Dobříš

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Kulich »

Taky mi to moc nešlo povolit. Opatrně zkusit naklepnout přesnej bit a když to nepůjde, tak odvrtat hlavu,vytočit a já ho pak nahradil imbusem.
I cesta může být cíl....
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: ako spravne dotiahut predne kolo?

Příspěvek od Dave842 »

Já jsem šel opačnou cestou, jelikož na nádobce od zadní brzdy jsou křížáky šrouby, tak po načatým imbusu vepředu jsem je vyměnil za křižáky a jsem plně spokojen ;)

Jinak není potřeba moc dotahovat, jne velmi lehce. Oni se stejně chytí o ten kužel..
D@VE
Odpovědět