Sviečky NGK vs. Denso

Uživatelský avatar
Household
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 534
Registrován: stř 01. říj 2008 7:34:00
Bydliště: Slovensko

Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Household »

Ja mám v Suze originál sviečky Denso U31ESR-N.

Na budúcu sezónu ich chcem vymeniť, a preto sa pýtam sú lepšie Denso U31ESR-N, alebo NGK CR 10E ?

A čo Irídiové - neoplatilo by sa to namontovať do Freewa ?
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Sinner »

Dnes sem snad kontaktoval Traxxase, možná se přihlásí a něco dá do placu. Já osobně nevím. :roll:
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
Household
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 534
Registrován: stř 01. říj 2008 7:34:00
Bydliště: Slovensko

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Household »

Dík Sinnere ;)

Snáď nám ešte Stromák poradí. Hádam ešte pamätá na Freewinda čo mal :)
Uživatelský avatar
Vitouš
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 888
Registrován: stř 01. říj 2008 12:39:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Vitouš »

Původně jsem měl taky Denso.V současnosti mám NGK CR 10 E a zdá se mě že mám leší studené stary.CR 10 mají výhodu že mají zdvojené jiskřiště a píše se o nich že jsou lepší pro větší zátěž motoru a mají větší km.proběh.Já bych po své zkušenosti a po tom co jsem si taky o NGK CR 10E přečetl volil NGK.
Uživatelský avatar
hroch
Pátá kolona
Příspěvky: 1200
Registrován: čtv 02. říj 2008 14:57:52
Bydliště: pribram bohuzel
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od hroch »

ty co jsou napsany v manualu od pana suzukiho :|
x x x jinak to neumim
Uživatelský avatar
Household
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 534
Registrován: stř 01. říj 2008 7:34:00
Bydliště: Slovensko

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Household »

hroch píše:ty co jsou napsany v manualu od pana suzukiho :|
V manuále sú doporučené tieto ako štandart

Citujem:
Denso U31ESR-N
NGK CR 10E

A čo teraz ? :lol:

Obrázek
Uživatelský avatar
J-Fox
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 460
Registrován: stř 01. říj 2008 21:47:26
Bydliště: Votice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od J-Fox »

Byl jsem se podívat a mám NGK CR9EK
Kdo druhému jámu jámu... až se ucho utrhne.
Uživatelský avatar
hroch
Pátá kolona
Příspěvky: 1200
Registrován: čtv 02. říj 2008 14:57:52
Bydliště: pribram bohuzel
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od hroch »

J-Fox píše:Byl jsem se podívat a mám NGK CR9EK
ja tam mam ty same u prodejcu v katalogu sou psane prave tyhhle :)
x x x jinak to neumim
Uživatelský avatar
Vitouš
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 888
Registrován: stř 01. říj 2008 12:39:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Vitouš »

NGK CR 9 EK jsou opravdu psaný v manuálu ale alternativni jsou i NGK CR 10E.Podle mě jsou lepší jak jsem psal výše.Mají zdvojené jiskřiště a snášejí větší zátěž.Mě je ostatně namontovali v servisu Suzuki.
Uživatelský avatar
J-Fox
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 460
Registrován: stř 01. říj 2008 21:47:26
Bydliště: Votice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od J-Fox »

Mám NGK CR9EK a maji taky zdvojený jiskřiště. Jinak NGK doporučuje do Freewinda CR10E.
http://www.svickyngk.cz/zapalovaci-svicky/ngk-cr9ek/
http://www.svickyngk.cz/zapalovaci-svicky/ngk-cr10e/
Budu dávat taky nový, jen ještě nevim jestli půjdu do cr9ek, nebo cr10e. Ale vzhledem k tomu že cr10e jsou o 43Kč levnější, tak asi půjdu do cr9ek. :D
Kdo druhému jámu jámu... až se ucho utrhne.
Uživatelský avatar
sonyk
Big motorkář
Příspěvky: 147
Registrován: pát 07. lis 2008 18:34:10
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od sonyk »

myslim ze iridiovy jsou do freeva zbytecny tam to preci jen tolik netocite:-)

Jinak NGK NP a ani DENSO ale znam borce co dal do bandita tusim brisk a ta se mu po 4000km upalila a spadlo neco do valce takze motorv pice. jo a usetril asi 500 pri nakubu brisku misto NGK :-)
Kawasaki z750
Uživatelský avatar
JirkaS
Administrátor
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 18. zář 2008 15:50:20
Bydliště: Geršov
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od JirkaS »

J-Fox píše:Mám NGK CR9EK a maji taky zdvojený jiskřiště. Jinak NGK doporučuje do Freewinda CR10E.
http://www.svickyngk.cz/zapalovaci-svicky/ngk-cr9ek/
http://www.svickyngk.cz/zapalovaci-svicky/ngk-cr10e/
Budu dávat taky nový, jen ještě nevim jestli půjdu do cr9ek, nebo cr10e. Ale vzhledem k tomu že cr10e jsou o 43Kč levnější, tak asi půjdu do cr9ek. :D
Svíčky NGK CR10E jsou jsou o trochu studenější, obecně studené svíčky se používají u motorů které jsou vystaveny vyšší zátěži (závodní stroje atd.), ale také se musí déle po startu ohřívat. Čím vyšší číslo v typu svíčky, tím je svíčka studenější (rychleji se zbaví tepla které jí bylo předáno ve spalovacím prostoru).
Myslím si že je skoro jedno kterou si vybereš rozdíl je malý, NGK CR9EK má zdvojené jiskřiště ta 10-ka nevím.
Co se týče svíček s iridiovou elektrodou, tak ty mají pravidelnější a "teplejší" svazek (jiskru) to může způsobit nepatrné zvýšení výkonu cca 0.5 kW.

edit: tak 10-ka má taky zdvojrné jiskřiště (viz. příspěvek od Vitouše)
Není rum není šturm
Uživatelský avatar
kanko00
Pátá kolona
Příspěvky: 1367
Registrován: čtv 02. říj 2008 10:32:36
Bydliště: Slovensko

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od kanko00 »

Pri vymene sviecok som dal teraz cca dva tyzdne spät sviecky NGK CR9EK. Zdvojene iskriste....
... kolko ludi, tolko chuti... bleee bleee
Uživatelský avatar
Vitouš
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 888
Registrován: stř 01. říj 2008 12:39:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Vitouš »

Jak psal Jirkas iridiové svíčky mají lepší jiskru a mnohem větší životnost ale taky mnohem větší cenu.Tak že bych volil NGK CR 9 EK nebo CR 10 E . Oboje mají zdvojené jiskřiště a pro Wětráka jsou ok.
Uživatelský avatar
Rimmerak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 870
Registrován: pon 17. lis 2008 0:13:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Rimmerak »

Vitouš píše:Jak psal Jirkas iridiové svíčky mají lepší jiskru a mnohem větší životnost ale taky mnohem větší cenu.Tak že bych volil NGK CR 9 EK nebo CR 10 E . Oboje mají zdvojené jiskřiště a pro Wětráka jsou ok.
Tak tohle jsou NGK CR 10 E a zdvojené jiskřiště nemají ;) Ale to mi vůbec nevadí. Uvidíme na jaře, jak budou jezdit.
IMG_0938-1.JPG
IMG_0938-1.JPG (480.11 KiB) Zobrazeno 27836 x
R 1997, od 37000km, teď 78000 km.
traxxas

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od traxxas »

Vitouš píše:Jak psal Jirkas iridiové svíčky mají lepší jiskru a mnohem větší životnost ale taky mnohem větší cenu.Tak že bych volil NGK CR 9 EK nebo CR 10 E . Oboje mají zdvojené jiskřiště a pro Wětráka jsou ok.
a proč by iridium mělo mít lepší JISKRU..???? kvalita a "výkon" jiskry-její potenciál, záleží na tvaru jiskřiště a napětí, ostatní vlivy už toho tolik nezmůžou, takže to iridium, je hlavně o výdrži..... :mrgreen: a pak hodně taky záleží na kvalitě izolátoru... ;)
Uživatelský avatar
JirkaS
Administrátor
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 18. zář 2008 15:50:20
Bydliště: Geršov
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od JirkaS »

traxxas píše:
Vitouš píše:Jak psal Jirkas iridiové svíčky mají lepší jiskru a mnohem větší životnost ale taky mnohem větší cenu.Tak že bych volil NGK CR 9 EK nebo CR 10 E . Oboje mají zdvojené jiskřiště a pro Wětráka jsou ok.
a proč by iridium mělo mít lepší JISKRU..???? kvalita a "výkon" jiskry-její potenciál, záleží na tvaru jiskřiště a napětí, ostatní vlivy už toho tolik nezmůžou, takže to iridium, je hlavně o výdrži..... :mrgreen: a pak hodně taky záleží na kvalitě izolátoru... ;)
Ono tam hraje roli víc faktorů... Hlavním faktorem je , že iridiová svíčka má mnohem tenčí elektrodu (kolem 0,4 mm) , tim se výboj soustředí do menšího bodu.
Jen pro zajímavost. Kdyby se průběh jiskry u obyčejné svíčky zvětšil mikroskopem, tak by bylo vidět kromě hlavního svazku (jiskry), i spousta dalších menších výbojů, které končí třeba v kovovém obalu nebo si jen tak blýskají do prostoru a právě tyto ztráty iridiová svíčka eliminuje.
A proč právě iridium ? ... Protože obyčejná elektroda by se při tak malé tlouštce brzy utavila.
Obecně, ideální svíčka by měla mít dva hroty proti sobě, ale takovou konstrukci bohužel podmínky, za kterých probíhá spalování (prudké změny teplot, tlaků atd.) nedovolují.

Jestli si chcete vyzkoušet jak taková svíčka funguje, tak si vemte nejlépe nějakou starou svíčku a nabruste jí elektrodu do "skorošpičky". Nějaký ten kilometr to vydrží... ;)
Není rum není šturm
Uživatelský avatar
Vitouš
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 888
Registrován: stř 01. říj 2008 12:39:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Vitouš »

Rimmerak píše:
Vitouš píše:Jak psal Jirkas iridiové svíčky mají lepší jiskru a mnohem větší životnost ale taky mnohem větší cenu.Tak že bych volil NGK CR 9 EK nebo CR 10 E . Oboje mají zdvojené jiskřiště a pro Wětráka jsou ok.
Tak tohle jsou NGK CR 10 E a zdvojené jiskřiště nemají ;) Ale to mi vůbec nevadí. Uvidíme na jaře, jak budou jezdit.
IMG_0938-1.JPG
Možná mám CR 10 EK motorku mám na chalupe tak to nemůžu přesně zjistit.Ale mám opravdu zdvojené jiskřiště a je to desítka.
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Sinner »

Vitouš píše:
Rimmerak píše:
Vitouš píše:Jak psal Jirkas iridiové svíčky mají lepší jiskru a mnohem větší životnost ale taky mnohem větší cenu.Tak že bych volil NGK CR 9 EK nebo CR 10 E . Oboje mají zdvojené jiskřiště a pro Wětráka jsou ok.
Tak tohle jsou NGK CR 10 E a zdvojené jiskřiště nemají ;) Ale to mi vůbec nevadí. Uvidíme na jaře, jak budou jezdit.
IMG_0938-1.JPG
Možná mám CR 10 EK motorku mám na chalupe tak to nemůžu přesně zjistit.Ale mám opravdu zdvojené jiskřiště a je to desítka.
Jj já je měl taky se zdvojeným jiskřištěm.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
Rimmerak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 870
Registrován: pon 17. lis 2008 0:13:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Rimmerak »

Buď soudruzi u NGK zjistili, že je to zbytečný a vydali novou revizi s jednou elektrodou, bo jste měli tedy verzi CR10EK. Nevím co to K znamená, ale já mám taky ty starý svíčky CR9E (K - nejsem si jistý) a mají zdvojené jiskřiště...
R 1997, od 37000km, teď 78000 km.
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Sinner »

Tady jse něco našel :)
Svíce.jpg
Svíce.jpg (99.01 KiB) Zobrazeno 27766 x
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
traxxas

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od traxxas »

JirkaS píše:
traxxas píše:
Vitouš píše:Jak psal Jirkas iridiové svíčky mají lepší jiskru a mnohem větší životnost ale taky mnohem větší cenu.Tak že bych volil NGK CR 9 EK nebo CR 10 E . Oboje mají zdvojené jiskřiště a pro Wětráka jsou ok.
a proč by iridium mělo mít lepší JISKRU..???? kvalita a "výkon" jiskry-její potenciál, záleží na tvaru jiskřiště a napětí, ostatní vlivy už toho tolik nezmůžou, takže to iridium, je hlavně o výdrži..... :mrgreen: a pak hodně taky záleží na kvalitě izolátoru... ;)
Ono tam hraje roli víc faktorů... Hlavním faktorem je , že iridiová svíčka má mnohem tenčí elektrodu (kolem 0,4 mm) , tim se výboj soustředí do menšího bodu.
Jen pro zajímavost. Kdyby se průběh jiskry u obyčejné svíčky zvětšil mikroskopem, tak by bylo vidět kromě hlavního svazku (jiskry), i spousta dalších menších výbojů, které končí třeba v kovovém obalu nebo si jen tak blýskají do prostoru a právě tyto ztráty iridiová svíčka eliminuje.
A proč právě iridium ? ... Protože obyčejná elektroda by se při tak malé tlouštce brzy utavila.
Obecně, ideální svíčka by měla mít dva hroty proti sobě, ale takovou konstrukci bohužel podmínky, za kterých probíhá spalování (prudké změny teplot, tlaků atd.) nedovolují.

Jestli si chcete vyzkoušet jak taková svíčka funguje, tak si vemte nejlépe nějakou starou svíčku a nabruste jí elektrodu do "skorošpičky". Nějaký ten kilometr to vydrží... ;)
No a jseš si vědom, žes teď potvrdil to, co jsem tu napsal????? Nebo neééé??? Ano Iridium to vydrží...a jsme u té výdrže...vždyť jsem psal o tvaru jiskřiště a tloušťka elektrody podle tebe není tvar jiskřiště??? nebo jsi to nečetl??? :mrgreen:
PS: jo a nejideálnější tvar jiskřiště není hrot, ale koule...to už nás snad učili na základce ve fyzice....taky to někdy předváděli na demonstračním zařízení, ale to bylo za atmosférického prostředí, pod tlakem ve válci se to odehrává maličko odlišně a ty boční výboje neumí eliminovat ani iridiová svíčka, nejlepší výboj je tzv klouzavý-sám si určí optimální trejektorii výboje, jenže tohoto ideálního stavu se zatím nepodařilo nikomu dosáhnout-jednu dobu se o to pokoušel BRISK Tábor s "bezelektrodovými" svíčkami=vlatně kruhové jiskřiště a moc mu to nefungovalo, ani nevím, zda je ještě furt vyrábí.... :roll:
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Sinner »

traxxas píše:...jednu dobu se o to pokoušel BRISK Tábor s "bezelektrodovými" svíčkami=vlatně kruhové jiskřiště a moc mu to nefungovalo, ani nevím, zda je ještě furt vyrábí.... :roll:....
Jo asi se pořád dělají, viděl jsem je v prodejně náhradních dílů na Citroeny. Měli tam takovej narychtuňk se obyčejnou svící a tady tou a když si zapnul spínač tak to ukazovalo tu jiskru. Mě to připadalo oboje stejné. :(
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
Rimmerak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 870
Registrován: pon 17. lis 2008 0:13:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od Rimmerak »

http://www.brisk.cz/index.php?page=tuni ... um_zc.html

Asi před rokem sem u nich viděl i model s kuželovým jiskřištěm. Tohle je asi jen modifikace, princip stejný.
PS: V katalogu maji dokonce Freewinda a mají pro něj určenou svíci... na zbozi.cz za 155kč...
R 1997, od 37000km, teď 78000 km.
Uživatelský avatar
JirkaS
Administrátor
Příspěvky: 111
Registrován: čtv 18. zář 2008 15:50:20
Bydliště: Geršov
Kontaktovat uživatele:

Re: Sviečky NGK vs. Denso

Příspěvek od JirkaS »

traxxas píše:
JirkaS píše:
traxxas píše:
Vitouš píše:Jak psal Jirkas iridiové svíčky mají lepší jiskru a mnohem větší životnost ale taky mnohem větší cenu.Tak že bych volil NGK CR 9 EK nebo CR 10 E . Oboje mají zdvojené jiskřiště a pro Wětráka jsou ok.
a proč by iridium mělo mít lepší JISKRU..???? kvalita a "výkon" jiskry-její potenciál, záleží na tvaru jiskřiště a napětí, ostatní vlivy už toho tolik nezmůžou, takže to iridium, je hlavně o výdrži..... :mrgreen: a pak hodně taky záleží na kvalitě izolátoru... ;)
Ono tam hraje roli víc faktorů... Hlavním faktorem je , že iridiová svíčka má mnohem tenčí elektrodu (kolem 0,4 mm) , tim se výboj soustředí do menšího bodu.
Jen pro zajímavost. Kdyby se průběh jiskry u obyčejné svíčky zvětšil mikroskopem, tak by bylo vidět kromě hlavního svazku (jiskry), i spousta dalších menších výbojů, které končí třeba v kovovém obalu nebo si jen tak blýskají do prostoru a právě tyto ztráty iridiová svíčka eliminuje.
A proč právě iridium ? ... Protože obyčejná elektroda by se při tak malé tlouštce brzy utavila.
Obecně, ideální svíčka by měla mít dva hroty proti sobě, ale takovou konstrukci bohužel podmínky, za kterých probíhá spalování (prudké změny teplot, tlaků atd.) nedovolují.

Jestli si chcete vyzkoušet jak taková svíčka funguje, tak si vemte nejlépe nějakou starou svíčku a nabruste jí elektrodu do "skorošpičky". Nějaký ten kilometr to vydrží... ;)
No a jseš si vědom, žes teď potvrdil to, co jsem tu napsal????? Nebo neééé??? Ano Iridium to vydrží...a jsme u té výdrže...vždyť jsem psal o tvaru jiskřiště a tloušťka elektrody podle tebe není tvar jiskřiště??? nebo jsi to nečetl??? :mrgreen:
PS: jo a nejideálnější tvar jiskřiště není hrot, ale koule...to už nás snad učili na základce ve fyzice....taky to někdy předváděli na demonstračním zařízení, ale to bylo za atmosférického prostředí, pod tlakem ve válci se to odehrává maličko odlišně a ty boční výboje neumí eliminovat ani iridiová svíčka, nejlepší výboj je tzv klouzavý-sám si určí optimální trejektorii výboje, jenže tohoto ideálního stavu se zatím nepodařilo nikomu dosáhnout-jednu dobu se o to pokoušel BRISK Tábor s "bezelektrodovými" svíčkami=vlatně kruhové jiskřiště a moc mu to nefungovalo, ani nevím, zda je ještě furt vyrábí.... :roll:
Ano, jsem si toho vědom !!!!! ;) . Jenom mě napadlo, že by nebylo špatné, trochu toto téma rozvést...

PS: v případě zapalovacích svíček je lepší hrot. jelikož hrot lépe soustředí el. náboj (na tohle jsem ve škole zrovna nechyběl :D ). Co se týče bočních výbojů, tak těch je u iridiových svíček mnohem méně.

BRISK: Myslíš ty svíčky, které neměly jikřiště a místo toho tam byla jakoby dlouhá elektroda se (tuším) třemi kroužky? Tu jsem viděl poprvé a naposledy před cca 12ti lety na strojírenském veletrhu....
Není rum není šturm
Odpovědět