Zadní tlumič

Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od yuri13 »

Tak tlumič je dnes hotový, takže to trvalo týden (asi by to bývalo mohlo být i rychleji, ale říkal jsem, že na to nespěchám) a stát mě to bude cca 1200,- Kč.. Výměna oleje (dle slov mechanika prý velmi těžce přejetý olej, který z tlumiče už sotva vytékal) + doplnění dusíkové náplně (ta tam už nebyla žádná).. Těším se, až ho namontuju zpátky.. :)

Přikládám ještě takový teoretický graf pro nastavení zadního pérování..
Bez názvu.png
Jen ještě dodám, upozorněte si svého mechanika, aby si při rozebírání zadního tlumiče poznačil směrování hadice mezi tělem a expanzkou a také, na které straně zakončení hadice má být expanzka umístěná.. :D Ušetříte si několikanásobné navracení kvůli úpravám.. :ugeek:
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od Dave842 »

K tomu grafu: Ta modrá křivka tedy značí ideální nastavení tlumiče (utlumení? reakci na povrch?) pro danou délku pružiny a počet otoček na "tlumiči"?

Když to bude jinak, čemu to vadí? Horší kontakt s vozovkou - pomalejší vracení kola při propružení? Dík ;)
D@VE
Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od yuri13 »

No, je to jen polynomicky interpolovaná křivka vzniklá proložením 3 průniků.. Dva z nich jsou krajní hodnoty nastavení, ta třetí je výchozí nastavení doporučené výrobcem.. Mělo by to teoreticky vyjadřovat optimální poměr mezi silou pružiny a potřebným útlumem.. :)

Třeba pro mých 165mm by to mělo být cca 8 kliknutí od plného utažení.. :ugeek:
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od Dave842 »

Jo, dík :) Tak jsem to pochopil asi správně.
D@VE
Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od yuri13 »

hroch píše:Tak tlumič namontován zpět a hned je zznát že je to něco uplne jineho než předtím.Tak uvidíme až to projedu ;)
Musím s kolegou Hrochem jedině souhlasit! Dnes namontován tlumič po výměně oleje, doplnění dusíku a "repasu" přepáčka (všechna ložiska krom ložisek kyvky samotné) a je to na první propružení znatelný rozdíl! Všem tenhle zákrok doporučuji a sám se těším na projížďku s komplet opraveným podvozkem! :) :ugeek:

Cenově to bylo takhle:

2x 1l lahev MOGUL SILENCE 15 á 103,- Kč
1x výměna oleje v zadním tlumiči, doplnění dusíku á 1 236,- Kč

což dělá 1 442,- Kč za "materiál" + moje práce při montáži a demontáži všeho pružení a tlumení vpřed i vzad = k nezaplacení.. :D Simerinky vpředu zůstávají původní a tu trochu vazelíny Castrol LMX použitou na přepáčko nepočítám.. 8-)
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
Uživatelský avatar
hroch
Pátá kolona
Příspěvky: 1200
Registrován: čtv 02. říj 2008 14:57:52
Bydliště: pribram bohuzel
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od hroch »

No tak jsem byl v sobotu projet moto cca 100kiláku a poznatky:tlumí to opravdu velice dobře možná trochu více tvrdší ale přičítám to trochu tomu že byly 4 stupně až bude léto tak to bude akorát .Jízda super a opravdu doporučuju.Jinak jsem delal i předek a dal hustší olej a super.
x x x jinak to neumim
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od Dave842 »

Tak jsem se dnes konečně dostal k demontáži zadního tlumiče s pružinou.. Jelikož to vypadá, že přes léto budu jezdit s kuframa a přítelkyní za sebou, potřebuju to přitvrdit co nejvíc :D

Pružinu mám momentálně 168mm, takže stáhnu na 160mm. Kontra matku se mi zatím nepodařilo povolit.. :x
Na tlumiči jsem naměřil tlak 0,2 bar.

Takže první otázka: Četl jsem, že jste dofoukávali na 10 bar i normálně vzduchem. Jak se Vám to sovědčilo? Nebo jak moc dočasné je to řešení? Vyplatí se jít to někam dofouknout dusíkem?

Druhá: Psali jste, že repas cca 1 300,- (olej+dusík). Neznáte někoho v okolí Olomouce? Nevím, jestli to má cenu.. Na silnici mi přijde, že drží v pohodě, kolo není doskákané. Momentálně má 35tis. km.

Díky! ;)
D@VE
Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od yuri13 »

Dave842 píše:Tak jsem se dnes konečně dostal k demontáži zadního tlumiče s pružinou.. Jelikož to vypadá, že přes léto budu jezdit s kuframa a přítelkyní za sebou, potřebuju to přitvrdit co nejvíc :D

Pružinu mám momentálně 168mm, takže stáhnu na 160mm. Kontra matku se mi zatím nepodařilo povolit.. :x
Na tlumiči jsem naměřil tlak 0,2 bar.

Takže první otázka: Četl jsem, že jste dofoukávali na 10 bar i normálně vzduchem. Jak se Vám to sovědčilo? Nebo jak moc dočasné je to řešení? Vyplatí se jít to někam dofouknout dusíkem?

Druhá: Psali jste, že repas cca 1 300,- (olej+dusík). Neznáte někoho v okolí Olomouce? Nevím, jestli to má cenu.. Na silnici mi přijde, že drží v pohodě, kolo není doskákané. Momentálně má 35tis. km.

Díky! ;)
Zavolej jim, domluv se a pošli jim tu potvoru poštou.. Pokud bys někoho nesehnal u vás.. Já jsem ji měl do týdne doma hotovou.. Jen jim k tomu pro jistotu pošli fotky, ze kterých bude vidět, pod jakým úhlem je napojená ta hadice na obou koncích.. :)

http://www.mxshopcepelak.cz/kontaktni-informace
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
Uživatelský avatar
Honzejk
Big motorkář
Příspěvky: 131
Registrován: pát 05. lis 2010 11:10:35
Bydliště: Vsetín

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od Honzejk »

Ahoj,
tak u mne to vypadá stejně jako u Dave842 "přes léto budu jezdit s kuframa a přítelkyní za sebou, potřebuju to přitvrdit co nejvíc :D"

Takže taky bych rád kdyby to repasoval někdo poblíž Ol, ZL, zkusím co u nás v Hondě (moravamotors) tam sem Frewinda dával já...

A mám taky dotaz : Yuri jaké ložiska si měnil?

Díky Honzejk
Free Wind
Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od yuri13 »

Honzejk píše:Ahoj,
tak u mne to vypadá stejně jako u Dave842 "přes léto budu jezdit s kuframa a přítelkyní za sebou, potřebuju to přitvrdit co nejvíc :D"

Takže taky bych rád kdyby to repasoval někdo poblíž Ol, ZL, zkusím co u nás v Hondě (moravamotors) tam sem Frewinda dával já...

A mám taky dotaz : Yuri jaké ložiska si měnil?

Díky Honzejk
Ložiska? Jen v zadním kole a v rozetě.. Jehlová v přepákování jsem jen rozebral, vyčistil, odmastil, dal novou vazelínu a narovnal zpátky jehličky.. :) Mám tady na to takovou speciální vazelínku, která v teple neteče a je lepivá, tak se to s ní dobře dělá.. :)
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
ludek
Příspěvky: 1
Registrován: stř 23. pro 2020 2:25:52

Re: Zadní tlumič

Příspěvek od ludek »

Kde je možno zrepasovat zadní tlumič. Díky za kontakt a pěknou sezonu.
Odpovědět