Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Uživatelský avatar
Maxton
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 486
Registrován: pon 30. kvě 2011 16:35:46
Bydliště: Hřebeč - Okres Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak

Příspěvek od Maxton »

Jak píše Yuri v uplně prvním příspěvku v tomto tématu, cituji:
"1. samotný filtr (to je asi jasné)
2. dva o-kroužky (pod filtr přijde 15.8x2.4 a pod víčko filtru přijde 73x2.4 | vnitřní průměr X tloušťka kroužku)

Ty o-kroužky ovšem přesně v tomhle rozměru nejsou běžně k dostání, takže je potřeba si říct o 15.5x2.5 (lze i 15x2.5, reps. 15x3) a 73x2.5.. S malým o-kroužkem nebude problém (přijde na cca 2,- Kč), ale 73x2.5 bývá hůře dostupný a dražší (cca 33,- Kč), takže láká k nákupu rozměru 73x3, jenže ten NEPASUJE!"

Takže ty co jsi pořídil tzn.: 15x3 a 73x2.5 jsou alternativa a měli by s klidem v duši jít použít, já je osobně používám taky, protože origo rozměr je téměř nesehnatelnej kromě origa v Suzuki a tam stojej pálku oproti těm běžně dostupným ;-)
Motorka prodaná :-( .. Bude nová, tentokrát černá a vymazlená... Peníze už jsou, ale nabídka mizivá a poptávka náročná :D
Uživatelský avatar
Rimmerak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 870
Registrován: pon 17. lis 2008 0:13:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak

Příspěvek od Rimmerak »

...a nebo si koupíš jen šňůru a loctitem si ho slepíš do požadovaného průměru :-) Děláme to tak v práci naprosto běžně.
R 1997, od 37000km, teď 78000 km.
rene
Příspěvky: 31
Registrován: ned 01. čer 2014 12:44:11

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak

Příspěvek od rene »

Ahoj. po přečtení diskuse jsem se přiklonil k názoru, že dříve je lépe. Loni jsem zakoupil Freewinda po prej velkém servisu. No olej a fitr snad vyměnil, ale jistota je jistota, takže jsem raděj objednal olej Mogul 4T 10 W-40 a filtr HF 137. Dle Vašich doporučení. Díky za ně : )))
Uživatelský avatar
TommyMe
Motorkář
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 04. lis 2010 19:45:19

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od TommyMe »

Ahoj, k úplné dokonalosti mohl bys prosím doplnit jaký materiál by měly být O Kroužky ?

ZDA ? Nbr, Fpm, Mvq, Au a EPDM
Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od yuri13 »

TommyMe píše:Ahoj, k úplné dokonalosti mohl bys prosím doplnit jaký materiál by měly být O Kroužky ?

ZDA ? Nbr, Fpm, Mvq, Au a EPDM
Hm, tak to ti nepovím.. :( Obyčejné černé o-kroužky, co jsou k dostání všude.. :D Typ který dostaneš, pokud žádný typ nespecifikuješ.. :D
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
Uživatelský avatar
TommyMe
Motorkář
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 04. lis 2010 19:45:19

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od TommyMe »

Tak to bude Nbr do 90°C, pak se řeší i tvrdost. Asi bych šel střed 80 Sh.

O-kroužky NBR (nitril-butadien-kaučuk) standardně nabízíme ve tvrdosti 70 Sh, 80 Sh, nebo 90 Sh

:)Díky
Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od yuri13 »

TommyMe píše:Tak to bude Nbr do 90°C, pak se řeší i tvrdost. Asi bych šel střed 80 Sh.

O-kroužky NBR (nitril-butadien-kaučuk) standardně nabízíme ve tvrdosti 70 Sh, 80 Sh, nebo 90 Sh

:)Díky
Na tohle jsem malej pán.. Zkus Rimmeraka, to je pan strojař.. ;) Osobně mi ale přijde 90°C málo, protože to je pracovní teplota spalovacích motorů.. A když, tak bych pro účely těsnění bral nejměkčí.. Nejsou tu zas takové tlaky, aby to stálo za řešení.. Ale je to názor nestrojaře.. :D
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
Uživatelský avatar
Rimmerak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 870
Registrován: pon 17. lis 2008 0:13:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Rimmerak »

Jestli seženeš, tak tam kup Viton a můžeš s tím jet i na Pluto (ale už nebudeš první, dneska tam prolítnula New Horizons).
Ale jinak klasika NBR stačí :-) Tvrdost bych neřešil, kup co budou mít.
R 1997, od 37000km, teď 78000 km.
Uživatelský avatar
TommyMe
Motorkář
Příspěvky: 73
Registrován: čtv 04. lis 2010 19:45:19

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od TommyMe »

Já jsem nesehnal nikde místně.
Nakonec jsem teda musel objednat přes Wemoto za cenu 158 kč/ks. To je palba, že. Podobná jak u partsdepot.
Rovnou jsem objednal nové 3 šrouby originál 39 kč/ks a ty malé těsnění pod filtr 12,90 kč/ks.

73x2.4mm - cca 8 dní
http://www.wemoto.cz/bikes/suzuki/xf_65 ... er_o-ring/
http://www.wemoto.cz/parts/picture/hl-579516_10/

Nyní musím jen čekat :(
Jinak díky všem za podporu a příspěvky
Uživatelský avatar
Rimmerak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 870
Registrován: pon 17. lis 2008 0:13:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Rimmerak »

Podle mě kdybys pohledal v hodně obsáhlým katalogu Rubeny, tak jsi našel rozměrově alespoň podobný kolem 10-15kč. Ale na druhou stranu, proč se s tím srát. Čas jsou peníze a pokud bys to 2 hodiny hledal, je lepší ho za 150 koupit :-)
Já bych ho buď u tý Rubeny našel, nebo bych si koupil větší z toho správnýho průměru, rozstříhnul bych ho a slepil bych si správný průměr.
R 1997, od 37000km, teď 78000 km.
Fifík
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. dub 2015 21:04:07
Bydliště: Plzeň

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Fifík »

Měnil jsem olej. Nalil jsem tam podle návodu 2,4l a mám celý olejoznak pod hladinou. Je to normální? Takhle to mám dost nad značkou F, což mi přijde divné. Že by mi v motoru zbylo nějak hodně oleje pochybuju, dost ho vyteklo i z různých slepých ramen, když jsem sundaval dekl spojky.
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Sinner »

Určitě není, :shock: bacha aby si nevyrazil gufera. Buď to odsaj, nebo znova pořádně vypusť. Povol i šroub na olejovém chladiči. Mě zůstával olej právě tam. Můžeš tu motorku zničit než řekneš "strojní obuvník".
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
šimi
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 860
Registrován: ned 05. říj 2008 13:39:33
Bydliště: Zbýšov u Brna

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od šimi »

Je tam 2,4L.Mám Freewa už osmou sezonu a nikdy jsem tam víc než 2 litry nedostal. ;) Rozhodně ho upusť po horní rysku :!: :!: :!:
Všude dobře,doma manželka...

I pád na hubu,je pohyb směrem dopředu !
Fifík
Příspěvky: 37
Registrován: pon 20. dub 2015 21:04:07
Bydliště: Plzeň

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Fifík »

šimi píše:Je tam 2,4L.Mám Freewa už osmou sezonu a nikdy jsem tam víc než 2 litry nedostal. ;) Rozhodně ho upusť po horní rysku :!: :!: :!:
Přesně jak píšeš. Dal jsem 2,4l přesně (původně) upustil jsem 3,5dcl plus ztráty a jsem lehce pod horní ryskou.
Taky jsem zjistil, že olej nejde rozumně odsát. Z vrchu se hadička nedostane kolem spojky. Zkoušel jsem ještě otvor v prostoru olejového filtru, ale tamtudy to taky nějak rozumně nejde (nedosáhne). Takže prostě povolit vypoušťák a umazat si ruce. :)
Uživatelský avatar
Honzejk
Big motorkář
Příspěvky: 131
Registrován: pát 05. lis 2010 11:10:35
Bydliště: Vsetín

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Honzejk »

Rimmerak píše:Podle mě kdybys pohledal v hodně obsáhlým katalogu Rubeny, tak jsi našel rozměrově alespoň podobný kolem 10-15kč. Ale na druhou stranu, proč se s tím srát. Čas jsou peníze a pokud bys to 2 hodiny hledal, je lepší ho za 150 koupit :-)
Já bych ho buď u tý Rubeny našel, nebo bych si koupil větší z toho správnýho průměru, rozstříhnul bych ho a slepil bych si správný průměr.
Kuci ty kroužky od Rubeny musí být spešl, jako např označení FPM80 (DIN3770) ??? teplota :) nebo je to fuk

15Kč a 160Kč je rozdíl :) když chci rovnou 5 kousků....... :) ať to co rok nehledám jak pako...


Moc děkuju za odpověď
Free Wind
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Dave842 »

To jste se bavili o těch v olejovém filtru? Já jsem koupil to co mi nabídli..a stálo to v korunách. Už 3 roky drží furt ten stejnej, takže bych to tak nehrotil.. ;)
D@VE
Uživatelský avatar
Honzejk
Big motorkář
Příspěvky: 131
Registrován: pát 05. lis 2010 11:10:35
Bydliště: Vsetín

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Honzejk »

Dave842 píše:To jste se bavili o těch v olejovém filtru? Já jsem koupil to co mi nabídli..a stálo to v korunách. Už 3 roky drží furt ten stejnej, takže bych to tak nehrotil.. ;)

Jo o těch v olejovém filtru. Já to chci mít nachystané ať zas nesháním po všech čertech jen gumičku :D.

Otázka je jestli má vůbec cenu měnit olej s filtrem bo byl měněný v loni a nájezd myslím max 2000km ....
Free Wind
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od LiborZ »

Honzejk píše:
Dave842 píše:To jste se bavili o těch v olejovém filtru? Já jsem koupil to co mi nabídli..a stálo to v korunách. Už 3 roky drží furt ten stejnej, takže bych to tak nehrotil.. ;)

Jo o těch v olejovém filtru. Já to chci mít nachystané ať zas nesháním po všech čertech jen gumičku :D.

Otázka je jestli má vůbec cenu měnit olej s filtrem bo byl měněný v loni a nájezd myslím max 2000km ....
Tak to bych asi také nehrotil.
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Dave842 »

No já bych ho určitě vyměnil... Olej má "životnost" rok NEBO 6 tis. km ;)

Filtr píšou každou druhou výměnu, ale já měním každej rok..neb 100,- Kč už mě nevytrhne ;)
D@VE
Uživatelský avatar
šimi
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 860
Registrován: ned 05. říj 2008 13:39:33
Bydliště: Zbýšov u Brna

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od šimi »

Dave842 píše:No já bych ho určitě vyměnil... Olej má "životnost" rok NEBO 6 tis. km ;)

Filtr píšou každou druhou výměnu, ale já měním každej rok..neb 100,- Kč už mě nevytrhne ;)
:!: Přesně tak ;)
Všude dobře,doma manželka...

I pád na hubu,je pohyb směrem dopředu !
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od LiborZ »

Dave842 píše:No já bych ho určitě vyměnil... Olej má "životnost" rok NEBO 6 tis. km ;)

Filtr píšou každou druhou výměnu, ale já měním každej rok..neb 100,- Kč už mě nevytrhne ;)
Jasné, čím častěji, tím lépe. Ale kdyby to člověk bral doslova, tak musí vylít i olej co má v načatých obalech doma v garáži. Marketing je marketing :)
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od Sinner »

LiborZ píše: Jasné, čím častěji, tím lépe. Ale kdyby to člověk bral doslova, tak musí vylít i olej co má v načatých obalech doma v garáži. Marketing je marketing :)
Souhlasím, zeptejte se Humusaka na co jezdí, budete jen koukat. :lol:
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
dratenik
Motorkář
Příspěvky: 52
Registrován: pon 18. srp 2014 17:31:01
Bydliště: kósek vod Brna

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od dratenik »

Tak nepředpokládám, že má někdo doma v garáži takové změny teploty jako v motoru a tedy v načaté lahvi na rozdíl od motoru nekondenzuje voda......... Ale samo, ať si každej mění olej jak chce.
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: Motorový olej + výměna olejového filtru - Co, ale ne jak..

Příspěvek od LiborZ »

dratenik píše:Tak nepředpokládám, že má někdo doma v garáži takové změny teploty jako v motoru a tedy v načaté lahvi na rozdíl od motoru nekondenzuje voda......... Ale samo, ať si každej mění olej jak chce.
Jasně, flaška je extrém. Ale když nejezdíš, tak ty výkyvy teploty nemáš ani v motoru. Podle mě je prostě důležitější nájezd km než časový interval 12 měsíců. I když 6000 km také není jako 6000 km. Proto je u některých aut interval výměny oleje plovoucí podle zatížení a na základě vyhodnocení řídící jednotky motoru. Ve Wětráku musí olej vydržet 6000 i u nejtěžšího střelce :D
Jinak máš samozřejmě pravdu. Každý si je svého štěstí tvůrcem :)
Odpovědět