rozeta

jahodak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 569
Registrován: pon 17. led 2011 23:02:12
Bydliště: Janov nad Nisou

rozeta

Příspěvek od jahodak »

Poraďte kde splaším rozetu na freewa ale chci 41 zubů.
Tak chytráčci :D pište ob.čísla a odkazy. 8-) ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
FREEWIND Móóóóóóc líbit ale já už nemít :oops:
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: rozeta

Příspěvek od Sinner »

ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
honza780
Big motorkář
Příspěvky: 147
Registrován: čtv 28. čer 2012 13:29:43
Bydliště: Brno

Re: rozeta

Příspěvek od honza780 »

jahodak píše:Poraďte kde splaším rozetu na freewa ale chci 41 zubů.
Tak chytráčci :D pište ob.čísla a odkazy. 8-) ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Jaký vliv těch 41 bude mít na jízdu?
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec.Nezeptáš-li se,budeš blbcem po celý život
jahodak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 569
Registrován: pon 17. led 2011 23:02:12
Bydliště: Janov nad Nisou

Re: rozeta

Příspěvek od jahodak »

při cca.130km/h máš menší otáčky a ze zkušenosti to je cca. hranice žravosti.ušetříš cca 1-2 l. benzínu.
Jezdím z bawama 650 a to je ta hranice přiblížení.V tterénu taky gut 1 netočíš a 2 nepodtáčíš.Prostě máš větší rychlost pri menších otáčkách.
FREEWIND Móóóóóóc líbit ale já už nemít :oops:
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: rozeta

Příspěvek od Sinner »

Neobáváš se ztráty krouťáku?
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: rozeta

Příspěvek od LiborZ »

jahodak píše:při cca.130km/h máš menší otáčky a ze zkušenosti to je cca. hranice žravosti.ušetříš cca 1-2 l. benzínu.
Jezdím z bawama 650 a to je ta hranice přiblížení.V tterénu taky gut 1 netočíš a 2 nepodtáčíš.Prostě máš větší rychlost pri menších otáčkách.
1-2 litry je podle mě utopie. Jedině, že bys to počítal na 1000 km :)
Uživatelský avatar
Fernet
Motorkář
Příspěvky: 89
Registrován: sob 01. lis 2008 22:36:41
Bydliště: Praha Žižkov

Re: rozeta

Příspěvek od Fernet »

Samozřejmě že tak nemáš šanci ušetřit dva litry, to co nazýváš hranice zravosti souvisí s odporem vzduchu - ten se zečtyrnásobí se zdvojnásobením rychlosti, u osobaku pozoruji velký narůst spotřeby od cca 110 km. Něco ušetřit můžeš tak do 0,3 l ale v režimu město nebo terén zase ztratíš, věř výrobci. Tož tak.
jahodak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 569
Registrován: pon 17. led 2011 23:02:12
Bydliště: Janov nad Nisou

Re: rozeta

Příspěvek od jahodak »

Tak to berte tak, že když jedu s klukama na dakarech tak jsem s 41 na cca. stejnejch otáčkách při 130 km/h jako dakar.Samozřejmě to letos vyzkouším a dám věddět.A stou spotřebou zkuste někdo jet 100km při 130 km/h a 135 km/h opravdu tam je rozdíl přez jeden litr .Takhle to nemá jen freew.To mám vyzkoušený.A ČERVENOU JSEM NEŠETŘIL :lol: :lol:
FREEWIND Móóóóóóc líbit ale já už nemít :oops:
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: rozeta

Příspěvek od Sinner »

Myslím, že svého času laboroval s kolečky a rozetou i Vítek. Co on na to?
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: rozeta

Příspěvek od Dave842 »

A s tou rozetou 41z by jsi teda při 130 km/h točil kolik? 5500?
D@VE
Murmandam
Příspěvky: 24
Registrován: úte 26. úno 2013 18:36:11

Re: rozeta

Příspěvek od Murmandam »

1,05x méně než se 43-kou :-D
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: rozeta

Příspěvek od LiborZ »

Dave842 píše:A s tou rozetou 41z by jsi teda při 130 km/h točil kolik? 5500?
S rozetou 41z by měl motor při 130 zhruba stejné otáčky jako s rozetou 43z při 124 km/h. Rozdíl je necelých 5%. Pokles otáček motoru neznamená stejnou úsporu paliva. Na spotřebu má vliv hodně parametrů např. průběh výkonu, kroutícího momentu a účinnosti (měrné spotřeby na jednotku výkonu) v závislosti na otáčkách a samozřejmě všemožné jízdní odpory jako vnitřní odpory motoru, převodovky, řetězu, pneumatik... Ve vysoké rychlosti, což 130 pro wětřák už je :), hraje hlavní roli odpor vzduchu. Při pěti procentním snížení otáček se dá možná mírně "ušetřit" na snížení ztrát samotného motoru, ale všechny ostatní odpory a tím i výkon potřebný na jejich překonání zůstávají konstantní. Takže točíš míň, ale na každý zápal musíš spotřebovat víc benzínu. Mírná úspora je pravděpodobnější v nízkých rychlostech, ale nesmíš dříve podřazovat :)
Abych to mé tlachání trochu shrnul. Pořád jsem přesvědčen o tom, že průměrná úspora 1-2 litry na 100 km je utopie.
Jahoďáku, jestli se Ti podaří dokázat opak, tak Ti s díky pogratuluju o okamžitě si objednám rozetu se 41 zubíky :D
jahodak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 569
Registrován: pon 17. led 2011 23:02:12
Bydliště: Janov nad Nisou

Re: rozeta

Příspěvek od jahodak »

no uvidíme ;) .V celém tomto pokusu mi jde spíš o to abych při cca.135 km/h to tolik netočil.Uvidím a dám vědět 8-) .Každopádně všichni co mě znaj vědí že o ten benál mi nejde.Nicméně opravdu někdo zkuste jet 100 km cca 130km/h a dalších 100 km jeďte víc jak 135 Km/h mě to tam opravdu vyskočí se spotřebou.Hlavně opravdu chci jet s báwem 650 cca.stejně bez toho točení.Za měsíc jedem Albošku tak na přesunu tam to uvidím pořádně.Budete se divit i BMW 800 tam má skok ve spotřebe jak prase.Zkusit to ale chci, třeba si nepomůžu a maximálně jsem koupil novou rozetu ;) :P :P
FREEWIND Móóóóóóc líbit ale já už nemít :oops:
Uživatelský avatar
martinbrejcha
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 699
Registrován: čtv 09. zář 2010 10:04:03
Bydliště: Liberec Pavlovice

Re: rozeta

Příspěvek od martinbrejcha »

což takhle přikoupit jeden válec.
A můžeš si strčit Dakara do kapsy :mrgreen:

A pak jedeš offroad jenom vrkvrk :twisted:

Ale se spotřebou jako auto 2,0L benzín, ale to pššššt.
Maty
jahodak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 569
Registrován: pon 17. led 2011 23:02:12
Bydliště: Janov nad Nisou

Re: rozeta

Příspěvek od jahodak »

Třeba na to taky dojde :lol: ;)
FREEWIND Móóóóóóc líbit ale já už nemít :oops:
Uživatelský avatar
Twin
Big motorkář
Příspěvky: 225
Registrován: úte 27. zář 2011 17:17:44

Re: rozeta

Příspěvek od Twin »

jahodak píše:Budete se divit i BMW 800 tam má skok ve spotřebe jak prase...
Hlavní roli má odpor vzduchu, který roste exponenciálně a který při téhle rychlosti začíná být znát.
Jestli chceš snížít spotřebu, musel bys udělat něco s aerodynamikou freewinda.
Moje zkušenost z léta: Naložený auto s loděma na střeše při 110km/h 6,5l a při 130km/h spotřeba stoupla na 12l.
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: rozeta

Příspěvek od LiborZ »

Twin píše:
jahodak píše:Budete se divit i BMW 800 tam má skok ve spotřebe jak prase...
Hlavní roli má odpor vzduchu, který roste exponenciálně a který při téhle rychlosti začíná být znát.
Jestli chceš snížít spotřebu, musel bys udělat něco s aerodynamikou freewinda.
Moje zkušenost z léta: Naložený auto s loděma na střeše při 110km/h 6,5l a při 130km/h spotřeba stoupla na 12l.
Jo jo fyziku nepřes..eš :) Způsobem jízdy ovlivníš náklady na km mnohem víc než nákupem benzínu za 35,90 místo za 36,50 :)
Já se svou stařenkou Vectrou V6 2,5 l jezdím dovolenou mimo dálnice kolem 7mi litrů, ale pokud to člověk trochu "proroštuje" (na dva není problém 110 a na 4 vyzkoušeno v mírném protisvahu při 6000 ot. rovných 200), tak se dostane do úplně jiných čísel. Ukazatel okamžité spotřeby je celkem účinný hever pod nohou na plynovém pedálu :lol:
Uživatelský avatar
Plukovník
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 299
Registrován: pát 21. led 2011 22:04:23
Bydliště: Řitka

Re: rozeta

Příspěvek od Plukovník »

Ahoj lidi :shock:
kdo tady píše o Fyzice- měli jste někdy za sebou 5 tis km, boční kufry, zadní, náhradníá gumu, tankvak...prostě jste byli přetížený, unavený z cesty :?: Napište kdo :lol:
Můj Dakar má o 2 zuby menší zadní rozetu- moje poznatky- sám bez zátěže- cca 3,7 litru, pospíchám cca 4,2 litru, dálnice plně naložen- pro chytrolíny- odpor vzduchu jako prase boční kufry, náhrední gumy, ....120 km- dlouhá trasa- ustálí se to na 4,2....potom přidáme na 130..už jsem na 4,6...a cestovní palba pro jednobuch 130 - 135....kolem 5,2 litrů a více...opravdu to dost skáče i F 800 gs je znát jel jsem s kuframa i 142..ale už to hází...a po 100 km jsem zjistil že to žere tak 6 a víc......
Já jsem držel kolem 5tis otáček..a jel pohodu kolem 130 km....díky jiné rozetě....při stejné rychlosti na standartní rozetě je už 6 tis otáček....a teď si všichni sedněte na jednobuch...a jedtě celej den naložený o 1000 otáček víc...o 10 km mín než můj blbej Dakar...a o litr víc benzínu...na trase 500 km denně se poserete...jako Chudák Jahoda kterej jinak dokázal že se nebojí...a dal neuvěřitelný věci....a tankování--neustále jsem držel krok se spotřebou F 800 gs...kor dyt von držel půl plynu....ale Jahoda musel tankovat vždy jinou benzinu.....než my......je znát jízda v otáčkách , a minimální litr benzínu navíc....ale myšleno na dálce a ne kolem komína...co mám dodat ...rozeta na dálce je supr, v terénu krapet ztrácím, ale zato v rachlosti nad 100 km si to užívám...na velkých silnicích....každej na srazu říká že máte ještě lepší motor mnež rotax u bmw...ale já jsem na dálnici jahodovi ujížděl.....a nebyl jsem tak zničenej...je to tou rozetou..bývalý majitel si takto musel upravit dakara kvůli partě 1150 gs...aby aspon trochu stíhal....samo že 2 válce, pěknej štítek...by byly řešení
howg...než začnete špekulovat...tak to zkuste radši :evil:
Když ji miluješ není co řešit
protože stojí podnikání za ho....tak jsem byl donucen ( nechtěně) přesedlat na upravenou Afriku od Afrika quenss.....KTM byla a je a bude BOŽÍ motorka !!!! ale peníze se neválej na zemi...howg
Murmandam
Příspěvky: 24
Registrován: úte 26. úno 2013 18:36:11

Re: rozeta

Příspěvek od Murmandam »

to bys tu rozetu musel mít sakra menší aby Ti ten rozdíl otáček vyšel. 43:41 je při stejné rychlosti 6000:5720 ...
Uživatelský avatar
martinbrejcha
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 699
Registrován: čtv 09. zář 2010 10:04:03
Bydliště: Liberec Pavlovice

Re: rozeta

Příspěvek od martinbrejcha »

Murmandam píše:to bys tu rozetu musel mít sakra menší aby Ti ten rozdíl otáček vyšel. 43:41 je při stejné rychlosti 6000:5720 ...
jednoduchá trojčlenka :mrgreen:
musel bys mít převod 15:36, abys snížil otáčky z 6.000 na 5.000

A co kdyby změnil primár???
při poměru 17:43 by ze 6.000 ot/min bylo matematicky 5.300ot/min
jak by to bylo opravdově........nevím

a co délka řetězu, když se mění převod. Pobere to štělování ??
takže Jahoďáku, kup LC8 a máš vyhráno :lol:

Maty
Uživatelský avatar
LiborZ
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 571
Registrován: úte 29. čer 2010 21:36:04
Bydliště: Prušánky

Re: rozeta

Příspěvek od LiborZ »

add. "než začnete špekulovat...tak to zkuste radši :evil:[/quote]"

O Jahoďákových cestovatelských kvalitách nemám sebemenších pochyb a smekám před ním stejně jako před celou vaší cestovatelskou partou. Osobně bych to asi nedal a dálnici se vyhýbám jak se dá, protože na wětráku je to utrpení :cry: Celou debatu jsem bral jako o vlivu dvou rozetozubů na spotřebu paliva u jednoho konkrétního stroje a to Freewinda. (Dakar má možná jiné převody už z výroby a proto je tak velký rozdíl v otáčkách.)
Albánie bude určitě dobrý zátěžový test :) Přeju Vám ať se vydaří minimálně tak dobře jako loni :D
Uživatelský avatar
Plukovník
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 299
Registrován: pát 21. led 2011 22:04:23
Bydliště: Řitka

Re: rozeta

Příspěvek od Plukovník »

doložím jízdou dvou dakarů vedle sebe....vy trojčlenky.....se pak budete klanět a prosit za odpuštění :lol:
samo že je dobré- objednat rozetu, kolečko a řetěz dohromady( délku řetězu, počty zubů...)---a sadu takto jezdit...celou dobu....
Freew má na víc taky...a všichni jsme tam lámali 6tku....bylo by to skvělý......ho poupravit

jinak Vám to vymlovat nebudu....já to viděl na vlastní oči...a jak přijede někam i Newman s dakarem a jeho origo sadou zubů a řetězu- uvidíte....
takže na srazu ahoj......

A Maty lc8...je dobrá mašina...ale má taky dost much.....včetně ceny a servisních prací :lol:
Takže jezděte
čus du vydělávat, debaty jsou k ho...nu
Když ji miluješ není co řešit
protože stojí podnikání za ho....tak jsem byl donucen ( nechtěně) přesedlat na upravenou Afriku od Afrika quenss.....KTM byla a je a bude BOŽÍ motorka !!!! ale peníze se neválej na zemi...howg
jahodak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 569
Registrován: pon 17. led 2011 23:02:12
Bydliště: Janov nad Nisou

Re: rozeta

Příspěvek od jahodak »

Tak rozetka dorazila :D .Tak uvidíme ;)
FREEWIND Móóóóóóc líbit ale já už nemít :oops:
Uživatelský avatar
Lajda
Motorkář
Příspěvky: 87
Registrován: sob 16. čer 2012 21:42:02
Bydliště: Ostrava

Re: rozeta

Příspěvek od Lajda »

Pak se pochlub i s tou spotřebou. ;) 8-)
jahodak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 569
Registrován: pon 17. led 2011 23:02:12
Bydliště: Janov nad Nisou

Re: rozeta

Příspěvek od jahodak »

Hokus pokus :lol: Budu informovat ;)
FREEWIND Móóóóóóc líbit ale já už nemít :oops:
Odpovědět